Info

Borgerservice i Asnæs flytter midlertidigt til Nykøbing Sjælland

Der er lukket for Borgerservice-betjening i Asnæs fra den 13. august til og med den 16. oktober på grund af ombygningen af Asnæs Bibliotek.

Af Ida

Borgerservice i Asnæs

Mens Asnæs Bibliotek bygges om, flytter Borgerservice i Asnæs midlertidigt til Nykøbing Sjælland fra onsdag den 13. august til og med fredag den 16. oktober. I perioden vil al personlig betjening derfor foregå på Borgerservice i Nykøbing. Der vil være ekstra mange ledige tider i Nykøbing i perioden. Servicecentret besvarer telefonopkald som normalt.

Borgerservice i Nykøbing har åbent med tidsbestilling:

  • Mandag, tirsdag og onsdag kl. 9-15
  • Torsdag kl. 10-18
  • Fredag kl. 9-14.30

Midlertidig Borgerservice i Hallerne i Asnæs

Borgerservice i Asnæs flyttes til Hallerne i Asnæs. Bemærk, at den midlertidige Borgerservice i Asnæs kun modtager borgere efter forudgående tidsbestilling. Det er derfor ikke muligt at møde op uden en aftale. 

Tidsbestilling kan foretages telefonisk på 59 66 66 66 alle hverdage mellem kl. 10-14.

Der tilbydes betjening hver anden torsdag kl. 9-15 med start torsdag den 20. august.

 

Post til Odsherred Kommune og Borgerservice

Det vil ikke være muligt at aflevere post til Odsherred Kommune eller Borgerservice i Asnæs i perioden fra den 13. august til og med den 16. oktober.

Post kan i stedet sendes til eller afleveres på:

  • Rådhuset i Højby
  • Nykøbing Bibliotek

Dokumentboks i Asnæs

Borgere, der skal hente dokumenter – for eksempel pas – i dokumentboksen i Asnæs, skal være opmærksomme på, at fredag den 7. august er sidste dag, hvor dokumenter kan afhentes.

Vi opdaterer løbende med information om ændringer i forbindelse med ombygningen af Asnæs Bibliotek.