
- Date
- Tid
- 18:00 - 21:00
- Pris
-
Voksen (kød): 100 DKKVoksen (vegetar): 100 DKKBarn 3-12 år (kød): 50 DKKBarn 3-12 år (vegetar): 50 DKK
- Bibliotek
- Pakhuset
- Adresse
-
Vesterbro Torv 4
4500 Nykøbing Sjælland
Danmark
Collages II: UNFOLD er blevet skabt på en måde, der aldrig er set før. Værket udspringer af den surrealistiske metode cadavre exquis, også kendt fra børnelegen, hvor et blankt stykke papir foldes, og deltagerne på skift tegner en del af et menneske. Denne metode er blevet brugt til at skabe et værk, hvor tre instruktører arbejder på samme film - kun med musikken som anker.
REX ønskede at vende den typiske proces for filmskabelse, ved at lade lydsiden diktere billedsiden. For at realisere værket, har to de komponister Rasmus Christian Pedersen og Erik Danciu samarbejdet med tre prisvindende filminstruktører, Selma Sunniva, Nicolai G.H. Johansen, og Óskar Kristinn Vignisson. Hver instruktør fik tildelt del af en samlet komposition, som de hver især visuelt har fortolket.
Efter fællesspisningen er der filmvisning af Collages II: UNFOLD. Filmen havde premiere i maj 2024 og turnerer nu rundt i Skandinavien. Efter filmvisningen er der oplæg ved et udvalg af værkets skabere og derefter debat med spørgsmål fra salen.
Menuen
Kødret: Afventer
Vegetarret: Afventer
Maden leveres af Sand/Hansen Food
Dørene åbner kl. 17, vi spiser sammen kl. 18 og filmvisningen starter kl. 19 efterfulgt af debat.

