Stem på din favorit til Læsernes bogpris 2023

Af Erla
03.04.23
Vær med til at kåre vinderen af Læsernes Bogpris 2023 blandt de 10 nominerede titler. Du kan stemme på din favorit frem til søndag 23. april.

De 10 nominerede er ...

Sådan stemmer du

Du kan stemme én gang til Læsernes Bogpris.

>>> STEM via dette link! <<<

Læsernes Bogpris

Læsernes Bogpris er blevet uddelt hvert år siden 2004, hvormed den i år uddeles for 20. gang. Flere store danske forfattere som Bjarne Reuter, Jussi Adler Olsen og Puk Damsgård har modtaget prisen, som senest gik til Gry Jexen for "Kvinde kend din historie" i 2022.

Foruden æren af være valgt af Danmarks største jury og ekspertgruppe, nemlig læserne, modtager vinderen 50.000 kr.

Læs mere og se alle de tidligere vindere via dette link (åbner internt indhold)!

Udvælgelsen

Årets 10 nominerede bøger er udvalgt af Danmarks Biblioteksforening og Litteratursiden sammen med bibliotekarer fra hele landet, som har suppleret med bud på mulige nominerede.

Alle genrer kan nomineres til Læsernes Bogpris; skønlitteratur, faglitteratur, børnebøger, digte, biografier osv. Dog er det ikke muligt at nominere en forfatter, der tidligere har modtaget prisen.

Læsernes Bogpris uddeles af Danmarks Biblioteksforening sammen med de danske folkebiblioteker.
Særlige samarbejdspartnere er Litteratursiden.dkeReolen og Ordkraft.

Materialer