Dragsholm Lokalhistorisk Forening

Bliv frivillig i Dragsholm Lokalhistoriske forening

Foreningens formål er at udbrede kendskab til og vække interesse for lokalhistorien i Gl. Dragsholm Kommune, der dækker Asnæs, Grevinge, Fårevejle og Vallekilde-Hørve sogne, som nu er en del af Odsherred kommune.

Som medlem af foreningen, har du gratis entré til de fleste af foreningens arrangementer. Derudover modtager du foreningens blad Arilds Tidende, der udkommer 4 gange årligt.

Foreningen afholder medlems-eftermiddage 2. og 4. onsdag i hver måned (fra september til og med april) kl. 14 - 16.30. Her er der mulighed for at få hjælp til slægtsforskning, eller du kan hjælpe med at registrere billeder, med navne m.v. på de mange billeder, vi registrerer for Arkivet. Der er selvfølgelig også tid til socialt samvær. 
Vi mødes i Aksen på Odsherred Bibliotek i Asnæs mellem kl. 14 og 16:30. 

Kontakt: Formand Birte Hansen, birtebirdy@live.dk, 29 87 27 68